Rozwój duchowy, a rozwój ciała

rozwój duchowy

Chciałbym przybliżyć Wam poglądy wielu kultur na temat powiązania ciała i ducha. Poglądy które według mnie są bardzo mądre i które mają swoje potwierdzenie w praktyce.  Mianowicie rozwój ciała powinien iść w parze z rozwojem duchowym. Tak jak napisałem wiele kultur stosuje się do tego twierdzenia, a przede wszystkim jest to głęboko zakorzenione w kulturze hinduskiej oraz tybetańskiej, ale również japońskiej i chińskiej.

Na pewno każdy z Was kojarzy mnichów z klasztoru Shaolin. Jest to świetny przykład starego powiedzenia w zdrowym ciele zdrowy duch. Mnisi Ci posiadają wręcz ponadludzkie umiejętności fizyczne, ale nie osiągnęli ich tylko dzięki ćwiczeniom mięśni, lecz także wielogodzinnym medytacją. Podobnym przykładem są hinduscy mistrzowie jogi, którzy, często pomimo godnego wieku, wraz z wielką sprawnością fizyczną, posiadają wielką mądrość życiową.

Można tak wymieniać godzinami i za każdym razem znajdziemy potwierdzenie, że najlepszą receptą na zdrowe i szczęśliwe życie jest samodoskonalenie siebie w obu tych aspektach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *