Mądrość życiowa współcześnie

Współcześnie rzadko mamy czas na zastanowienie się nad własnym życiem, na odnalezieniu głębszego sensu w codziennych sytuacjach. Umykający przez palce czas nie pozwala na spokojną medytację i znalezienie wskazówek jak przeżyć swoje życie godnie. Porad szukamy u specjalistów, psychologów, filozofów, szukamy odpowiedzi w naszych religiach wertując mądre księgi, słuchając mentorów. Są również wśród nas prawdziwi szczęściarze, którzy posiadają w sobie mądrość życiową. Czym ona jest?

Mądrość życiowa przejawia się między innymi na celebrowaniu własnych wartości i życia zgodnie z nimi, na realizowaniu wybranych przez siebie celów i zadań. Istotne jest również utrzymywanie zdrowych relacji z otoczeniem, z bliskimi. Ważna jest samorealizacja, rozwijanie talentów, ciągłe stawianie kroków do przodu.  Są to jednak tylko ogólne przykłady tego, co ułatwia nam codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. W życiu mamy do czynienia z różnymi sytuacjami, spotykamy się z ludźmi, którzy mogą mieć poglądy inne od naszych, mamy do czynienia z różnymi okolicznościami.

Mądrość życiowa to umiejętność reagowania w odpowiedni i taktowny sposób w zależności od sytuacji. Unikanie pochopnego podejmowania decyzji, analizowanie swoich poszczególnych kroków. To poszerzanie umiejętności i kwalifikacji, chęć własnego rozwoju. Skupianie się na sprawach ważnych, a nie rozpraszanie uwagi na nieistotne błahostki, które szczęścia nie dają. Nie każdy posiada umiejętność odróżniania tych sytuacji. Nie każda podjęta decyzja jest odpowiednia. Nie każdy zrobiony krok prowadzi naprzód.

Mądrość życiowa to również zdrowy optymizm, który pomaga przetrwać codzienne problemy. Nie tracenie nadziei, gdy życie stawia nam nowe, coraz cięższe wyzwania. Mądrość życiowa to myślenie pozytywne o sobie, o innych, o świecie. Ułatwia to każdy dzień, rozjaśnia nasz świat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *