Joga – ogólnie

joga

Dzisiaj chciałbym przybliżyć wszystkim temat ostatnio mocno popularny, a mianowicie chciałbym napisać ogólnie o jodze.

Słowo joga w starożytnym indyjskim oznacza przede wszystkim kontrolę, jarzmo, ale także zjednoczenie i jedność. Osobą która praktykuję jogę nazywana jest joginem lub joginią. Joga to filozofia indyjska, która łączy ze sobą umysł i ciało. Filozofia ta opiera się na przekonaniu, że dzięki treningowi fizycznemu, przestrzeganiu zasad etyki oraz dyscyplinie wewnętrznej możliwe jest dostrzeżenie prawdziwej natury rzeczywistości nas otaczającej. W hinduizmie prowadzi to do wyzwolenie z ciągu reinkarnacji i zakończenia prawa karmy. Jednak wielu ludzi uprawia jogę przede wszystkim ze względów zdrowotno-relaksacyjnych, a nie religijnych. Z tego powodu rozwinęła się gałąź jogi zwana hatha-jogą, która jest nastawiona przede wszystkim na ćwiczenia fizyczne i umysłowe, z mniejszym naciskiem na medytację.

Wróćmy na chwilę jednak do początków jogi. Najstarsze wzmianki o jodze pochodzą z 2500r p.n.e. , a są to dokładniej mówiąc figurki przedstawiające postacie w pozycjach jogi. Pierwsze teksty o jodze znajdują się natomiast w starożytnych księgach indyjskich z XV wieku p.n.e , a joga jest tam opisana jako stan spokoju i opanowania zmysłów oraz umysłu. Kolejne teksty o jodze pojawiają się na przestrzeni wieków i opisują jogę jako sposób na dostrzeżenie prawdy której szukamy. Filozoficzne podstawy jogi zostały zaczerpnięte z tekstów  Patańdźalego – Jogasutry III wieku p.n.e.

Istnieje wiele gałęzi jogi, wspomniałem już o hatha-jodze, która skupia się przede wszystkim, na fizycznej i ezoterycznej stronie jogi, mniej uwagi poświęcając aspektom filozoficznym. Innym odłamem jogi jest medytacja transcendentalna, która polega na medytacji dzięki której osoba medytująca przestaje dostrzegać siebie jako jednostkę, a zaczyna dostrzegać, że jest częścią czegoś większego. Kolejnym rodzajem jogi jest krijajoga, silnie związane z technikami krija, polegającymi na rytuałach pokutnych i praktykach oczyszczenia. Ostatnią gałęzią jogi o której chciałbym wspomnieć jest Art of Living – fundacja która u podstaw ma filozofię jogi. Fundacja sama przedstawia się jako propagująca ideę globalnego pokoju. Fundacja ta prowadzi między innymi kursy medytacji jak i ogólnej idei jogi.

Dla wielu joga jest sposobem na życie – dzięki niej czują się zdrowsi i bardziej zrelaksowani. Faktem jest, że ludzie ją uprawiający, przez całe swoje życie zachowują dużą sprawność fizyczną i umysłową. Nie ważne czy zainteresowałeś się tym tematem ze względów zdrowotnych czy duchowych, jeśli tylko zdobędziesz się na ten wysiłek, na pewno nie pożałujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *