Czy istnieje wolna wola?

wolna wola

Wolność wyboru, wolna wola – rozumiemy ją najczęściej jako swobodę w podejmowaniu wszelkich decyzji. Nieograniczony potencjał mózgu człowieka, który sam decyduje na co sobie pozwolić,co zrobić,  jak się zachować, po jakie cele sięgać, jakie wyzwania pokonywać. Czy jednak człowiek może na wszystko sobie pozwolić?

Nasze wybory są ograniczone możliwościami,które wynikają z naszej natury. Przykładowo, możemy wejść po schodach na szóste piętro lub wjechać na nie windą- nie możemy na nie wlecieć. Są to nasze naturalne ograniczenia, nieco abstrakcyjne.  Takie ograniczenia jednak nie usprawiedliwiają naszych wyborów, które przede wszystkim powinny być mądre i dojrzałe. Wiele odniesień do wolnej woli znajdziemy w Biblii.Co natomiast o tym stwierdzeniu sądzą naukowcy?

Zdecydowana większość sądzi, iż wolna wola nie istnieje. Na podstawie przeprowadzonych badań uważa się, że nasz mózg już  kilka sekund przed podjęciem świadomej  decyzji ukierunkowuje nas na wybrany tor. Zatem czy mózg podejmuje decyzję, zanim człowiek świadomie się do niej odniesie? Jest to na pewno jeden z interesujących poglądów świata nauki. Oczywistym jest, że nasze doświadczenia, przeszłość, otoczenie- mają wpływ na wybierane przez nas decyzje. Być może nasza podświadomość kieruje się tymi wszystkimi składowymi, tym samym ułatwiając nam podjęcie właściwej opcji. Być może jakiś zmysł pokazuje nam zielone  lub czerwone światło, gdy mamy wybór.

Jednak czy na prawdę wszelkie nasze działania i planowania to wyłącznie efekt uboczny nieświadomej aktywności mózgu? Osobiście polemizowałabym z tą teorią.  Czy w takich kwestiach należy opierać się wyłącznie o badania naukowców? Myślę, że każdy znajdzie własną odpowiedź na tę teorię. Każdy z nas ma przecież inne przekonania, inne doświadczenia i poglądy. Każdy z nas ma wolną wolę, jakkolwiek ją odbieramy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *