Filary mądrości wg Wiesława Kornalewicza

mądrość

Filary mądrości zdefiniowane przez Wiesława Kornalewicza, założyciela fundacji Homo Homini Frater to:

1. Umiejętność tworzenia więzi – więzi z sobą samym i więzi z innymi. Więzi na poziomie komunikacyjnym i emocjonalnym odpowiadają za jakość komunikacji. Musisz stworzyć więź z samym sobą, by sprawnie funkcjonować, bez wewnętrznych konfliktów i sprzeczności, by rozpoznać swoje potrzeby i umiejętnie sterować własnym życiem, musisz tworzyć więzi z innymi ludźmi, by móc funkcjonować w społeczeństwie, a nie poza nim.

2. Posiadanie i zdobywanie wiedzy – przede wszystkim o tym, czego pragniesz, na podstawie wiedzy będziesz w stanie opracować lub dostosować swoje działania do realizacji swoich celów.

3. Ostrość postrzegania, która oznacza umiejętne wykorzystywanie zmysłów, inaczej mówiąc życie i obserwowanie życia również zmysłami, dzięki pełni postrzegania będziesz w stanie stwierdzić, na jakim etapie jesteś i czy podążasz w odpowiednim kierunku

4. Giętkość zachowań – nie oznacza zachowania typowego dla chorągiewki na wietrze, raczej umiejętność dostosowania swoich reakcji do warunków a przede wszystkim umiejętność dostrzeżenia mnogości rozwiązań i umiejętność mądrego wyboru tego, które dla danej sytuacji będzie najkorzystniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *